12-13 avqust tarixlərində ölkəmizdə Qurban bayramı qeyd olunacaq. Bu münasibətlə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi ilə növbəti bayram yarmarkası keçiriləcək. Sosial dəstək mahiyyəti daşıyan “Kənddən Şəhərə” yarmarkasının əsas məqsədi azgəlirli ailələrin qurbanlıq qoyunlara olan tələbatını dolğun şəkildə ödəmək, istehlakçıların seçim imkanlarını artırmaq və bayramla əlaqədar bazarlarda yaranacaq süni qiymət artımının qarşısını almaqdır.
Bayram günlərində təşkil ediləcək qurbanlıq qoyunların satış yarmarkası ölkə ərazisində 30 fərqli nöqtəni əhatə edəcək. Satış yarmarkalarından 19-u paytaxt Bakıda təşkil ediləcək. “Kənddən Şəhərə” satış yarmarkasına 20000-ə yaxın qurbanlıq qoyun çıxarılması planlaşdırılır. Qoyunların qiymətləri çəkilərinə uyğun olaraq 160, 170 və 180 manat dəyərində müəyyənləşdirilib.
Məlum olduğu kimi, bayram günü bazarlarda uzun növbələr yaranır. Bu problemlə üzləşməmək üçün vətəndaşlar “Kənddən Şəhərə” saytına daxil olaraq 9 avqust saat 23:59-dək Bakı, Sumqayıt və Abşeron yarımadasındakı satış məntəqələrində online şəkildə növbə götürə və alacaqları qurbanlıq qoyunları öncədən sifariş edə bilərlər. Bunun üçün https://kenddenshehere.az/qurbanliq linkinə daxil olmaq, mövcud xanalar üzrə şəxsi məlumatları qeyd etmək lazımdır. Sifariş qəbul edildikdən sonra vətəndaşın mobil telefonuna təsdiq bildirişi gələcək. Daha sonra vətəndaş yarmarkada xüsusi ayrılmış yerdə “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin əməkdaşına yaxınlaşaraq telefonundakı təsdiq bildirişini göstərməklə növbə gözləmədən sifariş etdiyi qurbanlığı ala biləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) bayram günlərində qurbanlıq heyvan satışı və kəsimi ilə məşğul olan şəxslərə müraciət edib. Agentlik bayram günlərində qurbanlıq heyvan satışı və kəsimi ilə məşğul olan şəxslərə şəhərimizin küçələrində və yol kənarlarında antisanitar şəraitin yaradılmaması üçün heyvan satışı və kəsimini, baytarlıq-sanitariya və gigiyena normalara cavab verən mövcud stasionar heyvan kəsimi məntəqələrində və Qurban bayramı ilə bağlı yerli İcra Hakimiyyətləri tərəfindən təşkil olunmuş müvəqqəti kəsim düşərgələrində həyata keçirməyi tövsiyə edir. AQTA bəyan edib ki, bayram günlərində heyvan kəsiminin müvafiq qaydada həyata keçirilməsini təmin etmək üçün Respublika üzrə 44 stasionar və 30 çadır tipli kəsim məntəqəsi fəaliyyət göstərəcək.
Qurban bayramı ilə əlaqədar təşkil ediləcək “Kənddən Şəhərə” yarmarkaları aşağıdakı ünvanlarda keçiriləcək:
Bakı şəhəri üzrə:
Binəqədi rayonu, Rəsulzadə qəsəbəsi, Binəqədi şossesi (“White palace” şadlıq sarayının yanı)
Binəqədi rayonu, Xocasən-Biləcəri-Binəqədi yolu, 10 May küçəsi (dörd yol)
Nizami rayonu, M.Əliyev kücəsi ilə O.Vəliyev küçəsinin kəsişməsindəki ("Milord" şadlıq evinin yanı)
Nərimanov rayonu, Təbriz küçəsi ilə Ceyhun Hacıbəyli küçələrinin kəsişməsində yerləşən Qarabağ mehmanxanasının söküntü sahəsi.
Nərimanov rayonu, Əliyar Əliyev küçəsi 26, Heyvan kəsimi məntəqəsinin həyəti
Sabunçu rayonu, Maştağa qəsəbəsi, Zabrat-Kürdəxanı şossesinin sağ tərəfi
Sabunçu rayonu, Bakıxanov qəsəbəsi, Fətəliyev küçəsi 72
Suraxanı rayonu, Hövsan-Türkan yolunun sol tərəfində yerləşən ticarət mərkəzinin həyəti
Suraxanı rayonu, Qaraçuxur qəsəbəsi, Yeni Günəşli "V” yaşayış sahəsində yerləşən "Günəş” ticarət mərkəzinin həyəti
Səbail rayonu, 20-ci sahə, “Aylı Gecə” restoranının həyəti
Səbail rayonu, Gülbala Əliyev küçəsi, Beton zavodunun arxa hissəsi
Xətai rayonu, Zığ yolu 5, "Nargilə" kafesinin yaxınlığı
Xətai rayonu, İnqilab İsmayılov küçəsi 8
Xəzər rayonu, Mərdəkan qəsəbəsi, Mərdəkan-Bakı avtomagistralının sağ tərəfi, "Şaurma” kafesi və "Embawood" mağazaları arasındakı ərazi

The Day of Sacrifice will be celebrated on August 12-13 in our country. The next holiday fair will be held with the support of the Ministry of Agriculture. The main purpose of the "From Village to City" fair, which is the essence of social support, is to fully meet the needs of low-income families for sacrificial sheep, to increase consumer choice and to avoid artificial price increases in markets during holiday.
Feast of Sacrifice fair to be held during the holidays will cover 30 different points throughout the country. 19 of the fairs will be held in Baku. About 20,000 sacrificial sheep are planned to be brought to the “From Village to City” fair. Sheep prices are set at 160, 170 and 180 AZN according to their weight.
As it is known, on the holidays there are long queues in the markets. In order to avoid this problem, citizens can visit the “From Village to City” website on 9th August until 23:59 and book online in advance at the points of sale in Baku, Sumgait and Absheron Peninsula. To do this, you need to go to https://kenddenshehere.az/qurbanliq link and enter your personal information. Upon receipt of the order, a confirmation message will be sent to the mobile phone of the citizen. The citizen, with a confirmation notice on his phone, will then be able to approach the employee of "Agro Supply and Procurement" OJSC in a specially designated place at the fair and receive the order without waiting in the queue.
The Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (FSA) has appealed people involved in the sale and slaughter of sacrificial sheep during holidays. The agency suggests people to do slaughter of sacrificial sheep in sanitary and hygiene regulations to prevent anti-hygienic conditions on the streets and roadsides of our city during the holidays, and in the places where local executive authorities recommends temporary camping regarding Feast of Sacrifice. The FSA has announced that there will be 44 stationary and 30 tent points for proper handling of animal cuts during the holidays.
“From Village to City” fairs will be at the following locations:
In Baku:
Binagadi district, Rasulzade settlement, Binagadi highway (next to White Palace palace)
Binagadi district, Khojasan-Bilajari-Binagadi road, May 10 (four roads)
Nizami district, at the intersection of M.Aliyev Street and O.Valiyev Street (next to the Milord wedding party)
Demolition site of Karabakh Hotel located at the intersection of Tabriz Street and Jeyhun Hajibayli Street in Narimanov District.
26 Aliyar Aliyev str., Narimanov district, yard of the Animal Cutting Point
The right side of Zabrat-Kurdakhani highway, Mashtaga settlement, Sabunchu district
72 Fataliyev Street, Bakikhanov settlement, Sabunchu district
The yard of the shopping center to the left of Hovsan-Turkan road in Surakhani district
Courtyard of the "Sun" shopping center in the settlement "V" of New Guneshli, Garachukur settlement, Surakhani district