Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti İsrailə səfəri çərçivəsində Eilat şəhərində fəaliyyət göstərən Milli Akvakultura Mərkəzinin və “Sea‑Novation” İnnovasiya Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
İlk olaraq Milli Akvakultura Mərkəzinə səfər edən nümayəndə heyətinə qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Mərkəz İsrail hökumətinin Eilat regionu dəniz və səhra məhsullarının istehsalı üzrə ixtisaslaşmış mərkəzə çevirmək strategiyasının tərkib hissəsi kimi yaradılıb. Ən müasir biotexnologiyaların tətbiq və nümayiş olunduğu bu Mərkəzin əsas hədəflərindən biri Qırmızı dəniz regionunda unikal dəniz fermalarının yaradılması və akvakultura tədqiqatlarının inkişaf etdirilməsidir. Burada Eilat körfəzinin təbii üstünlüklərindən istifadə etməklə dəniz məhsullarının müasir üsullarla istehsalı həyata keçirilir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan və İsrail arasında akvakultura və aqrar sahədə biotexnologiyaların tətbiqi, mütəxəssis hazırlığı, kadr mübadiləsi və birgə elmi-tədqiqat layihələrinin icrası imkanları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Nümayəndə heyəti, həmçinin Eilat regionunda fəaliyyət göstərən “Sea-Novation” İnnovasiya Mərkəzinə baş çəkib. Burada kənd təsərrüfatında innovativ həllərin tətbiqi, Akselerasiya Proqramları çərçivəsində dəstəklənən startaplar və startap ekosisteminin inkişaf mexanizmləri ilə tanışlıq olub. Qeyd edilib ki, Mərkəz biotexnologiya, akvakultura və dəniz elmləri sahəsində tədqiqat və təşəbbüsləri dəstəkləməklə yanaşı, Eilat regionunun elmi və texnoloji potensialından səmərəli istifadəyə şərait yaradır. Təqdimatlar zamanı tərəflər innovasiyaların tətbiqi üzrə mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərini geniş müzakirə ediblər.

The Azerbaijani delegation, led by the Minister of Agriculture Majnun Mammadov, got acquainted with the activities of the National Aquaculture Center and the “Sea-Novation” Innovation Center operating in Eilat during its visit to Israel.
First, the delegation visiting the National Aquaculture Center was given detailed information about the activities of the institution. It was noted that the Center was established as part of the Israeli government's strategy to transform the Eilat region into a specialized center for the production of marine and land products. One of the main goals of this Center, where the most modern biotechnologies are applied and demonstrated, is to create unique marine farms in the Red Sea region and develop aquaculture research. Here, seafood is produced using modern methods using the natural advantages of the Eilat Bay.
During the visit, a wide exchange of views was held between Azerbaijan and Israel on the application of biotechnologies in aquaculture and agriculture, specialist training, personnel exchange, and the implementation of joint scientific and research projects.
The delegation also visited the “Sea-Novation” Innovation Center operating in the Eilat region. Here, they were introduced to the implementation of innovative solutions in agriculture, startups supported within the framework of Acceleration Programs, and the mechanisms for the development of the startup ecosystem. It was noted that the Center, in addition to supporting research and initiatives in the field of biotechnology, aquaculture and marine sciences, creates conditions for the effective use of the scientific and technological potential of the Eilat region. During the presentations, the parties extensively discussed possible areas of cooperation in the application of innovations.