Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC tərəfindən həyata keçirilən, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı və “PAŞA Holding” tərəfindən dəstəklənən Aqrar Fəaliyyətli Azərbaycan Qadınları (AFAQ) layihəsi çərçivəsində qadın fermerlərlə növbəti görüş İsmayıllı rayonunun Sumağallı kəndində baş tutub.
Görüşdə İsmayıllı rayon İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyi, “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının nümayəndələri, İsmayıllı Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinin (DAİM) direktoru, Sumağallı kəndində fəaliyyət göstərən və layihə çərçivəsində keçirilən təlimləri uğurla tamamlayan qadın fermerlər iştirak ediblər.
Görüş zamanı qadın fermerlərin təsərrüfatlarına baxış keçirilib, təsərrüfat sahiblərinə ehtiyaclarına uyğun olaraq müvafiq avadanlıqlar (inkubator, medaqon, süd sağan aparat, seperator, yem üyüdən aparat və s.) verilib.
Qeyd edək ki, layihəyə ilkin mərhələdə 500-ə yaxın qadın fermer müraciət edib, onlardan 72 fermerin təsərrüfatına baxış keçirilərək qiymətləndirmə aparılılıb. Yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən keçirilən təlim və konsultasiya dəstəyindən bu günə qədər 300-ə yaxın qadın fermer faydalanıb. Layihənin şərtlərinə uyğun gələn təsərrüfat sahiblərinə göstərilən texniki, konsultasiya və təlim dəstəyinin bundan sonra da davam etdirələcək.
Xatırladaq ki, AFAQ layihəsi aqrar sahədə fəaliyyət göstərən qadınların dəstəklənməsi, onların bilik və bacarıqlarının artırılması, maliyyə və digər resurslara çıxışlarının asanlaşdırılması məqsədi ilə icra edilir. Bundan əvvəl Şamaxı rayonunun Məlikçobanlı kəndindən olan 3 qadın fermer də layihənin dəstəyindən faydalanıb. Onlara xırdabuynuzlu və iribuynuzlu kənd təsərrüfatı heyvanları verilib.
Layihədə iştirak etmək üçün qadın fermerlər afaq.az saytı vasitəsi ilə qeydiyyatdan keçə, ATT-nin Regional İdarələrinə, eləcə də rayon DAİM-lərinə müraciət edə, 1652 və ya +994504008899 nömrəsi ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

The next meeting with women farmers was held in Sumagalli village of Ismayilli region within the scope of the AFAQ project implemented by "Agro Procurement and Supply" OJSC under the Ministry of Agriculture and supported by the Food and Agriculture Organization of the United Nations and PASHA Holding.
The Deputy Head of the Executive Power of Ismayilli region, representatives of “Agro Procurement and Supply” OJSC and the Food and Agriculture Organization of the United Nations, Director of the Ismayilli State Agro Development Center, women farmers operating in Sumagalli village and successfully completed the trainings within the scope of Afaq project attended at the meeting held on August 26.
During the meeting, the farms of women farmers were inspected, and the owners were provided with appropriate equipments (incubator, medagon, milking machine, separator, feed mill, etc.) in accordance with their needs.
It should be noted that at the initial stage, nearly 500 women farmers applied for the project, 72 farms of them were inspected and evaluated. Nearly 300 women farmers have benefited from the trainings and consulting support provided by local and foreign experts so far. The technical, consulting and training support provided to farm owners meeting the project's criteria will be going on at a future time too.
It should be noted that the AFAQ project is implemented in order to support women working in the agricultural sector, increase their knowledge and skills, facilitate access to financial and other resources. Previously, three women farmers from Malikchobanli village of Shamakhi region also benefited from the project. They were given small horned and cattle farm animals.
In order to participate in the project, women farmers can register through the website afaq.az, apply for the Regional Offices of the APS, as well as the district SADCs, contact 1652 or +994504008899.