Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin Loqistika və Anbar Departamentinin əməkdaşları üçün qida təhlükəsizliyi mövzusunda təlim keçirilib. Təlimin əsas məqsədi anbar və loqistika işində təhlükəsizliyin təmin olunması, qida təhlükəsizliyinin idarə edilməsi sistemindəki müasir metodlar barədə əməkdaşların məlumatlandırlıması olub.
Sağlamlıq, Əməyin Təhlükəsizliyi və Ətraf Mühit (SƏTƏM) mühəndisi İsmət Həmidov tərəfindən keçirilən təlimdə iştirakçılar İSO 22000 sistemi ilə yaxından tanış olublar. Qeyd edək ki, İSO 22000 qida təhlükəsizliyini təmin etmək üçün menecment imkanı verən təhlillər sistemidir və əməl edilməli ümumi prinsip və metodları müəyyən edir. Bu prinsip və metodları tətbiq etməklə hər bir təşkilat özünün iş təcrübəsinə, şəraitinə və istehsal üsuluna xas olan sistem yarada və onu həyata keçirə bilər. İSO 22000 sistemi Avropa, ABŞ və bəzi Asiya ölkələrində qida məhsulları ilə bağlı bütün biznes sahələri üçün vacibdir. Bu ölkələrin bazarlarına girmək istəyən hər hansı bir ərzaq istehsalçısı mütləq bu sistemə malik olmalıdır.
Təlim zamanı bildirilib ki, ərzaq məhsullarının keyfiyyəti, qəbulu, saxlanması və daşınması insan həyatının təhlükəsizliyinə dair məcburi tələblərə cavab verməlidir.
Qeyd edək ki, “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin əsas işi kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarını yerli qida istehsalçılarından dövlət vəsaiti hesabına almaq, saxlamaq və bu məhsullarla satınalan özəl müəssisə və dövlət təşkilatlarını təchiz etməkdir. ATT-nin fəaliyyətində anbar, loqistika və qida təhlükəsizliyi işinin düzgün təşkili və standartlara uyğunluğu prioritet istiqamətdir. Göstərilən xidmət səviyyəsinin daha da artırılması və ölkə vətəndaşlarının təhlükəsiz qida məhsulları ilə təmin olunmasının davamlılığını təmin etmək məqsədi ilə bu təlimlərin mütəmadi olaraq keçirilməsi nəzərdə tutulur.

• Training on Food Security was held in Agro Procurement and Supply OJSC
Training on food safety for team of the Logistics and Warehousing Department was held in Agro Procurement and Supply OJSC (APS), under the Ministry of Agriculture. The main purpose of the training was to inform the team about the modern methods of food safety management systems and warehousing and logistics.
During the training provided by Ismet Hamidov, an occupational health and safety engineer, the participants got acquainted with ISO 22000. Note that, ISO 22000 is an analysis system that enables management of food security and sets out common principles and methods to be followed. By applying these principles and methods, each company can create and implement a system that is specific to its work practices, conditions and production methods. The ISO 22000 system is essential for all businesses related food in Europe, the US and some Asian countries. Any food producer who wants to enter the markets of these countries must have this system.
During the training it was stated that the quality, acceptance, storage and transportation of food products must meet the mandatory requirements for human life safety.
The main activity of Agro Procurement and Supply OJSC is to purchase, store and supply agricultural and food products from local food producers at the expense of state funds and to supply private enterprises and public organizations with these products. Proper organization and maintenance of warehousing, logistics and food safety is a priority for the APS. These trainings are expected to be regularly held to further improve the quality of services provided and ensure sustainability of the country's citizens obtaining safe food.