Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin elmi tədqiqat fəaliyyəti üzrə beynəlxalq əməkdaşlığının genişləndirilməsi davam edir. Bu çərçivədə kənd təsərrüfatının proqnozlaşdırma metodologiyası olan AGMEMOD modelinin (www.agmemod.eu) Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı Almaniya Federativ Respublikasının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tünen İnstitutu (Johann Heinrich von Thünen-Institut) ilə əməkdaşlığa başlanılıb.
AGMEMOD aqrar siyasətə dair qərarların qəbulu və bu qərarların təsirini öyrənmək məqsədi ilə yaradılmış çoxsahəli və dinamik riyazi-iqtisadi simulyasiya modeli kimi Avropa Birliyinə üzv olan, həmçinin üzvlüyə namizəd ölkələrin kənd təsərrüfatı sahəsinin proqnozlaşdırılması üçün istifadə olunur.
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi ilə Tünen İnstitutu arasında əməkdaşlığın ilkin mərhələsi 2021-ci ilin noyabr ayından başlayıb. Belə ki, Avropa Birliyinin dəstəyi ilə Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi Tünen İnstitutu tərəfindən AGMEMOD modelinin proqram təminatı ilə təchiz edilib və İnstitutun ekspertləri tərəfindən Mərkəzin mütəxəssislərinə modellə bağlı təlim keçilib.
2022-ci ilin 13-18 iyun tarixində isə Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin nümayəndə heyətinin Almaniyaya səfəri çərçivəsində Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sahəsinin proqnozlaşdırılması prosesində AGMEMOD modelindən istifadə ilə bağlı Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi ilə Tünen İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Anlaşma Memorandumuna əsasən, Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin iki əməkdaşına hazırda Tünen İnstitutunda AGMEMOD modelinin Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı intensiv təlim keçilir. Əldə olunmuş razılaşmaya görə, modelin Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən tətbiqinə Tünen İnstitutunun metodoloji dəstəyi davam etdiriləcək.
Yeri gəlmişkən, Tünen İnstitutu AGMEMOD modelinin tətbiqi ilə bağlı Avropa Birliyinə üzv olan və üzvlüyə namizəd ölkələrdən başqa Azərbaycan, Argentina və Şotlandiyadan olan mütəxəssislərə metodoloji dəstək göstərir.
Qeyd edək ki, Tünen İnstitutu bu model və digər proqnozlaşdırma alətləri vasitəsilə Avropa Birliyinin, habelə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Kənd Təsərrüfatı üzrə Perspektivə Baxış (EU Agricultural Outlook, OECD-FAO Agricultural Outlook) hesabatlarının hazırlanmasında iştirak edir.
Dənli bitki toxumlarının emalı zavodları mövsümə hazır vəziyyətə gətirilib
07 Iyun 2023
Taxıl biçini-2023: Düzgün dislokasiya və növbəlilik prinsipləri biçin prosesini sürətləndirir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Bakıda yeni inzibati binasının açılışında iştirak edib
06 Iyun 2023
İdxal-ixrac olunan məhsullarda, istehsal və saxlanma yerlərində fumiqasiya tədbirləri davam etdirilir

The expansion of international cooperation on scientific research activities of the Agricultural Research Center under the Ministry of Agriculture is being continued. In this context, cooperation with the Thünen Institute under the auspices of the German Ministry of Food and Agriculture (Johann Heinrich von Thünen-Institut) on the application of the AGMEMOD model (www.agmemod.eu) in Azerbaijan, which is an agricultural forecasting methodology.
AGMEMOD is a system of mostly econometrically estimated partial equilibrium models for the agricultural sectors. The regional focus lies on the individually represented EU member states and their neighbors. AGMEMOD covers the most important agricultural activities of these countries in detail. The model captures, the interactions between the sectors, and the countries. AGMEMOD is primarily applied for baseline projections and also for analysis of agricultural market policies.
The initial stage of cooperation between the Agricultural Research Center and the Thünen Institute began in November 2021. Thus, with the support of the European Union, the Agricultural Research Center was equipped with the AGMEMOD model software by the Thünen Institute, and the Institute’s experts trained the Center’s specialists on the model.
On June 13-18, 2022, during the visit of the delegation of the Agricultural Research Center to Germany, a Memorandum of Understanding was signed between the Agricultural Research Center and Thünen Institute on the use of the AGMEMOD model in the process of forecasting the agricultural sector in Azerbaijan. According to the MoU, two employees of the Agricultural Research Center are currently undergoing intensive training on the application of the AGMEMOD model in Azerbaijan at the Thünen Institute. According to the agreement, the methodological support of the Thünen Institute for the implementation of the model by the Agricultural Research Center will be continued.
By the way, the Thünen Institute provides methodological support to specialists from Azerbaijan, Argentina and Scotland, in addition to EU member and candidate countries, in connection with the implementation of the AGMEMOD model.
The Thünen Institute uses this model and other forecasting tools to monitor the agricultural prospects of the European Union, as well as the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) (EU Agricultural Outlook, OECD-FAO Agricultural Outlook).