Oklahoma Dövlət Universiteti (ODU) ilə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) arasında təhsil sahəsində strateji tərəfdaşlıq sazişi imzalanıb. Saziş özündə ABŞ-ın nüfuzlu təhsil müəssisələrindən biri olan ODU ilə ADAU arasında təhsil və tədqiqat sahələrində əməkdaşlığı genişləndirməklə bağlı müddəaları özündə əks etdirir. İmzalanan sənəd Azərbaycanla Oklahoma ştatı arasında illərdir inkişaf edən səmərəli əməkdaşlığın xarakterinə uyğundur.
Hər iki ali təhsil müəssisəsi imzalanan sazişlə öz üzərlərinə bərabər və qarşılıqlı faydaya əsaslanan əməkdaşlıq fəaliyyəti ilə bağlı öhdəliklər götürüblər. Bu cür fəaliyyətlər universitetlər arasında mütəxəssis və tədqiqatçı alimlərin mübadiləsini, təlim, tədqiqat, araşdırma sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməyi nəzərdə tutur. ADAU və ODU bu istiqamətdə qarşılıqlı fəaliyyətin həyata keçirilməsində bir-birilərini strateji tərəfdaş olaraq tanıyırlar.
Sazişə əsasən ADAU-nun universitetin məzunları, professor-müəllim heyəti qəbul tələblərinə cavab verdikləri təqdirdə ODU-da təhsil alacaqlar. Bu zaman onlar strateji tərəfdaş olan təhsil müəssisəsinin hüquq və imtiyazlarına sahib olacaq və rezident tələbələrə verilən imtiyazlara sahib olmaq hüququ qazanacaqlar.
Gələcəkdə hər iki universitet tərəfindən müəyyən olunacaq ixtisaslar üzrə ikili diplomların verilməsi məsələsi gündəmdədir və hazırda bu istiqamətdə danışıqlar davam edir.

Oklahoma State University (OSU) and Azerbaijan State Agricultural University (ADAU) have signed a strategic partnership agreement in the field of education. The agreement includes provisions for expanding cooperation in the field of education and research between ASAU and OSU, which is one of the most prestigious educational institutions in the United States. The signed document is in line with the nature of fruitful cooperation between Azerbaijan and the state of Oklahoma that has been developing for many years.
Under the agreement, both higher education institutions have undertaken commitments to cooperate on an equal and mutually beneficial basis. Such activities involve the exchange of professionals and scholars between the universities, and expansion of cooperation in the areas of instruction and research. ADAU and OSU identify each other as a strategic partner in cooperation in this sphere.
Under the agreement, graduate students, faculty and academic staff sponsored and recommended by ADAU shall be eligible for strategic partner rights and privileges, including the ability to enroll as a graduate student at OSU if they meet graduate admission requirements, and to qualify for the privileges afforded to resident students.
The issue of dual diplomas in the specialties to be determined by both universities in the future is on the agenda, and negotiations are underway.