Qurban bayramı ilə əlaqədar Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC tərəfindən “Kənddən Şəhərə” layihəsi çərçivəsində qurbanlıq qoyunların onlayn satış yarmarkası təşkil olunacaq. Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın mövcud karantin rejimi ilə əlaqədar tətbiq etdiyi qaydalara uyğun olaraq COVİD-19 virusunun yayılmasının qarşısını almaq, həmçinin onlayn xidmətlərin daha çox təşviqi məqsədilə sifarişlərin onlayn qaydada həyata keçirilməsi üçün yeni satış portalı vətəndaşların istifadəsinə verilib.
Satış yarmarkasının təşkilində əsas məqsəd bayramla əlaqədar istehlakçıların seçim imkanlarını artırmaq, azgəlirli ailələrin qurbanlıq qoyunlara olan tələbatını ödəmək və bazarlarda yarana biləcək süni qiymət artımının, həmçinin mövcüd karantin rejimi ilə əlaqədar yarana biləcək əhali sıxlığının qarşısını almaqdır.
Qurbanlıq qoyunların sifarişi www.qurbanliq.kendden.az saytı vasitəsilə onlayn qaydada baş tutacaq. Satışa çıxarılan qurbanlıq qoyunlar sahibkarlar tərəfindən Şimali Qafqaz regionundan gətirilib.
Dünyada və ölkəmizdə mövcud olan koronavirus pandemiyasını nəzərə alsaq onlayn sifariş vətəndaşların sağlamlığının qorunmasına və satış mərkəzlərində yarana biləcək sıxlığın qarşısının alınmasına xidmət edəcək. Qurbanlıqların kəsimi islami qaydalara uyğun həyata keçiriləcək. Kəsim məntəqələrində bütün sanitar-gigiyenik qaydalara ən yüksək səviyyədə riayət olunacaq, xidməti personal xüsusi əlcək, maska və baş geyimində fəaliyyət göstərəcək. Həmçinin məntəqələrdə sabun və əl-üz yuma stansiyaları, dezinfeksiya dispenserləri quraşdırılacaq. Vətəndaşlar arasında sosial məsafənin saxlanılmasına xüsusi nəzarət ediləcək.
Qurbanlıq qoyunları onlayn sifariş etmək istəyən vətəndaşlar www.qurbanliq.kendden.az saytına daxil olaraq 31 iyul saat 00:00-dək mövcud xanalar üzrə məlumatlarını qeyd edə və satış məntəqələrindən onlayn növbə götürə bilərlər. Sifariş zamanı vətəndaşlar qurbanlıqlarını götürəcəkləri məntəqəni, tarixi və saatı seçməkdə sərbəstdirlər. Qurbanlıq qoyunlar çəkilərinə uyğun olaraq üç kateqoriyada vətəndaşlara təklif olunacaq. Sifariş edilən qurbanlığın dəyəri kəsilmiş çəkidə hər kq üçün 11.50 AZN-dən hesablanaraq ödəniləcək. Vətəndaşlar satın almaq istədikləri qurbanlıq qoyunun dəyərinin bir hissəsini (20 AZN) əvvəlcədən onlayn sifariş etdiyi zaman, məbləğin qalan hissəsini isə satış məntəqəsindən qurbanlığı əldə etdiyi zaman ödəyəcək.
Vətəndaşların sifarişi qəbul edildikdən sonra onların mobil telefonuna təsdiq bildirişi göndəriləcək. Daha sonra vətəndaşlar seçdikləri ünvana yaxınlaşaraq telefonundakı təsdiq bildirişini göstərməklə növbə gözləmədən sifariş etdiyi qurbanlığı kəsilmiş formada hazır əldə edə biləcəklər.
Vətəndaşlar onlayn qaydada sifariş etdikləri qurbanlıqları Bakı və Sumqayıt şəhərlərində aşağıda qeyd edilən satış mənqələrindən götürə biləcəklər:

On the occasion of Eid al-Adha, an online fair of sacrificial lambs will be organized by "Agro Procurement and Supply" OJSC under the Ministry of Agriculture within the framework of "From Village to City" project. In accordance with the rules applied by the Operational Headquarters under Azerbaijani Cabinet of Ministers in connection with the current quarantine regime, a new sales portal has been launched to prevent the spread of the COVID-19 virus, as well as to place orders online to promote online services.
The main purpose of the fair is to increase consumer choice in connection with the holiday, to meet the needs of low-income families for sacrificial lambs and to prevent artificial price increases in the markets, as well as overcrowding due to the current quarantine regime.
Sacrificial lambs can be ordered online at www.qurbanliq.kendden.az. The sacrificial lambs for sale were brought by entrepreneurs from the North Caucasus region.
Given the existing coronavirus pandemic in the world and in our country, online ordering will serve to protect the health of citizens and prevent overcrowding in shopping malls. Sacrifices will be made in accordance with Islamic rules. All sanitary and hygienic rules will be observed at the slaughterhouses at the highest level, service personnel will work in special gloves, masks and hats. Soap and hand-washing stations and disinfection dispensers will also be installed in the stations. Special control will be exercised over the maintenance of social distance between citizens.
Citizens, who wish to order sacrificial lambs online, can order them by visiting the website www.qurbanliq.kendden.az and registering by filling their information on available cells until 00:00 on July 31 and take online queues at sales outlets. Throughout the ordering process citizens are free to choose the place, date and time of their sacrifice. Sacrificial lambs will be offered to citizens in three categories according to their weight. The cost of the ordered sacrifice will be paid at AZN 11.50 per kg of cut weight. Citizens will pay part of the value of the sacrificial lamb they want to buy (20 AZN) when they order it online, and when they receive it from the point of sale, will pay the rest of the amount.
After receiving the order of citizens, a confirmation notice will be sent to their mobile phones. Then citizens will be able to get the sacrifice in a cut form by approaching the address of their choice and showing the confirmation notice on their phone without waiting in the queue.
Citizens will be able to pick up their online offerings at the following sales points in Baku and Sumgayit: