Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Aqrar Tədarük və Təchizat” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti 27-29 sentyabr tarixlərində Fransanın paytaxtında təşkil olunacaq “Parisdə beynəlxalq çay kəndi” (“Village des thés”) tədbirində iştirak edəcək. ASC-nin tədbirdə iştirakı Azərbaycanın Fransadakı səfirliyi, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyası, eləcə də Paris Azərbaycan Evi təşkilatının dəstəyi ilə baş tutacaq.
“Parisdə çay kəndi” festivalında iştirakın əsas məqsədi Azərbaycan çay mədəniyyətinin, yerli istehsal olan qida məhsullarının, o cümlədən “Kənddən Şəhərə” brendi altında qablaşdırılan Zaqatala çayının ölkədən kənarda tanıdılması və yeni beynəlxalq əlaqələrin yaradılmasıdır. Parisdə Saint Sulpice meydanında keçiriləcək beynəlxalq festivalda Zaqatala çayı ilə bərabər digər yerli çay növləri, həmçinin, çaya əlavə edilən yerli ədviyyatlar, müxtəlif şirniyyatlar və quru meyvələr sərgilənəcək. Festivalda Zaqatala çayının və digər ədviyyatlı çayların, qida məhsullarının dequstasiyası da təşkil olunacaq.
Festival çərçivəsində ATT nümayəndə heyəti ixrac potensialı böyük olan yerli istehsal məhsulların ixracına dəstək məqsədi ilə müxtəlif görüşlər həyata keçirəcək. ATT nümayəndə heyətinin tərkibində “Zaqatala çayı” istehsalçısı fermer də festival çərçivəsində keçirilən görüşlərdə iştirak edəcək. Bu da qurumun kiçik və orta fermer təsərrüfatı sahiblərinin və yerli qida istehsalçılarının dostu olduğunun bariz nümunəsidir. Belə ki, “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC əsas vəzifələri ilə bərabər, həmçinin nizamnaməsindən irəli gələrək yerli qida istehsalçılarını məhsullarını ixrac etməyə təşviq edir və onların xarici bazarlara çıxmasına yardımçı olur. Bu günə qədər ATT-nin dəstəyi ilə yerli fermerlər Birləşmiş Ərəb Əmirliyi, Gürcüstan, Ukrayna, Rusiya, Nigeriya kimi ölkələrə məhsul ixrac ediblər.
Qeyd edək ki, “Parisdə beynəlxalq çay kəndi” tədbirinin açılış mərasimi 27 sentyabr 2019-cu il tarixində Parisin 6-cı rayonunun icra hakimi Jan Piyer Lökokun (Jean-Pierre Lecoq) və bir çox siyasi-ictimai xadimlərin iştirakı ilə baş tutacaq.

Under the Ministry of Agriculture, Agro Procurement and Supply OJSC will participate in the “International Tea Village in Paris” (Village des thes) on September 27-29. The participation of the Agro Procurement and Supply OJSC in the event will be supported by the Embassy of Azerbaijan in France, the Association of Friends of Azerbaijan in France, as well as Paris Azerbaijan House.
The main purpose of the participation in the “Tea Village in Paris” festival is to promote Azerbaijani tea culture, local food products, including the Zagatala tea packed under the brand “From Village to City” and to establish new international connections. At the international festival in Saint Sulpice Square in Paris, along with the Zagatala River, other local types of tea will be presented, as well as local spices, various sweets and dried fruits. Degustation of Zagatala tea and other spicy tea and food products will be implemented at the festival as well.
As part of the festival, the APS delegation will hold various meetings to support the export of local products with high export potential. Farmer that is produced The Zagatala tea will also participate in the festival meetings together with the APS delegation. This is a good example of how the Company is friendly to small and medium farmers and local food producers. Thus, "Agro Procurement and Supply" OJSC, in addition to its main operations, also encourages local food producers to export their products and facilitate their access to foreign markets. So far, local farmers have exported products to the United Arab Emirates, Georgia, Ukraine, Russia and Nigeria with the support of the APS.
The opening ceremony of the "International Tea Village in Paris" will take place on September 27, 2019 with the participation of Mayor of the 6 arrondissement of Paris, Jean-Pierre Lecoq, and many political and public figures.