Mayın 8-də Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən “Caspian Agro 2026” çərçivəsində Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində Aqronomların II Beynəlxalq Forumu” keçirilib.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, son illərdə sahədə həyata keçirilən islahatlar, tətbiq olunan innovativ yanaşmalar və müasir texnologiyalar kənd təsərrüfatının rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına və dayanıqlı inkişafın təmin olunmasına mühüm töhfə verir: “Bu prosesdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bugünkü forum da məhz bu əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi, dövlət və özəl sektorları arasında bilik və təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması və yeni imkanların müəyyən edilməsi baxımından önəmli platformadır”.
Nazir ölkədə aqrar sektorun sürətli inkişaf mərhələsində olduğunu və bu prosesdə ixtisaslı mütəxəssislərə böyük ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli qida təhlükəsizliyi sahəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığı məsələsinə toxunub. O qeyd edib ki, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və qida təhlükəsizliyi sahəsində beynəlxalq standartların tətbiqi məhsuldarlığın artmasına və itkilərin azalmasına mühüm töhfə verir. Eyni zamanda, ixrac prosedurlarının rəqəmsallaşdırılması və operativliyin artırılması nəticəsində 2025-ci ildə Azərbaycandan rekord həcmdə - 187 min ton xurma və 173 min ton pomidor ixrac olunub. Ümumilikdə 73 ölkəyə kənd təsərrüfatı məhsulları göndərilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Rafail Quliyev bölgənin spesifik coğrafi və iqlim xüsusiyyətlərinin aqrar sahədə yeni yanaşmaların tətbiqini zəruri etdiyini qeyd edib: "Məhz bu səbəbdən müasir suvarma texnologiyalarının tətbiqi, intensiv bağçılığın və istixana təsərrüfatlarının inkişafı, yerli toxumçuluğun gücləndirilməsi prioritet istiqamətlər kimi müəyyən edilib. Naxçıvanda orqanik və ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi istiqamətində də əlverişli şərait var".
Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin rektoru Zəfər Qurbanov vurğulayıb ki, yeni çağırışlara cavab verilməsi üçün güclü insan kapitalının formalaşdırılması həlledici amildir. Müasir kənd təsərrüfatında yalnız ənənəvi deyil, innovativ düşüncə, texnoloji biliklər və sahibkarlıq bacarıqları ilə zəngin mütəxəssislərə ehtiyac vardır: “ADAU bu istiqamətdə mühüm missiya həyata keçirərək, peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması işinə mühüm töhfələr verir”.
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov “Caspian Agro Week” çərçivəsində təşkil olunmuş forum, konfrans və dəyirmi masaların əhəmiyyətinə toxunub. Belə tədbirlərin aqrar sahədə innovasiyaların təşviqi, qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması, dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra aqrar sahədə səmərəli fəaliyyəti ilə seçilən fermerlərin təltif olunması mərasimi keçirilib. Təltiflər kənd təsərrüfatının müxtəlif istiqamətlərində uğur qazanan fermerlərin fəaliyyətinin təşviq olunmasına və onların motivasiyasının artırılmasına xidmət edib.
Forum çərçivəsində keçirilən panel müzakirələrində əkinçilik, bitkiçilik, gülçülük, heyvandarlıq, balıqçılıq, quşçuluq, aqrar emal sənayesi və dayanıqlı kənd təsərrüfatı istiqamətləri üzrə aktual çağırışlar və inkişaf perspektivləri geniş şəkildə müzakirə olunub.

The Chairman of the Food Safety Agency, Goshgar Tahmazli, touched upon the issue of public-private partnership in the field of food safety. He noted that the application of international standards in the field of agricultural production and food safety significantly contributes to increasing productivity and reducing losses. At the same time, as a result of the digitalization of export procedures and increasing efficiency, a record volume of 187 thousand tons of dates and 173 thousand tons of tomatoes were exported from Azerbaijan in 2025. In total, agricultural products were sent to 73 countries.
Rafail Guliyev, Minister of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic, noted that the specific geographical and climatic features of the region necessitate the application of new approaches in the agricultural sector: "It is for this reason that the application of modern irrigation technologies, the development of intensive gardening and greenhouse farms, and the strengthening of local seed production have been identified as priority areas. There are also favorable conditions in Nakhchivan for the development of organic and ecologically clean agriculture."
The rector of Azerbaijan State Agricultural University, Zafar Gurbanov, emphasized that the formation of strong human capital is a decisive factor in responding to new challenges. Modern agriculture requires not only traditional, but also innovative thinking, technological knowledge and entrepreneurial skills: "ADAU, by implementing an important mission in this direction, makes significant contributions to the training of professional specialists."
Anar Jafarov, Director of the Agrarian Innovation Center, touched upon the importance of the forums, conferences and round tables organized within the framework of the Caspian Agro Week. He noted that such events contribute significantly to the promotion of innovations in the agricultural sector, sharing of best practices, development of cooperation between the public and private sectors and sustainable development of agriculture.
Then, an award ceremony was held for farmers who were distinguished for their effective activities in the agricultural sector. The awards served to encourage the activities of farmers who achieved success in various areas of agriculture and increase their motivation.
In the panel discussions held within the framework of the forum, topical challenges and development prospects in the areas of agriculture, crop production, floriculture, animal husbandry, fisheries, poultry farming, agro-processing industry and sustainable agriculture were widely discussed.