"Kənddən Şəhərə" layihəsi çərçivəsində Nizami küçəsi 154B ünvanında eyniadlı satış mərkəzinin fəaliyyətə başlamasından bir il ötdü. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində olan "Aqrar Tədarük və Təchizat" ASC tərəfindən həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi yerli kiçik və orta fermer təsərrüfatları üçün alternativ satış kanalı yaratmaq, onları dəstəkləmək və paytaxt sakinlərinin qida məhsullarına olan tələbatını təbii və sağlam məhsullarla ödəməkdir.
Satış mərkəzinin bir yaşı ilə əlaqədar açıqlama verən ATT İdarə Heyətinin sədri Leyla Məmmədova “Kənddən Şəhərə” layihəsinin paytaxt sakinlərinin kənd məhsullarına əlçatanlığının təmin edilməsində rolunun böyük olduğunu vurğulayıb:
“Bizim əsas məqsədimiz paytaxt sakinlərinin yerli kiçik və orta fermer təsərrüfatı məhsullarına əlçatanlığını vasitəçilərin sayını azaltmaqla təmin etmək idi. Bu günə qədər "Kənddən Şəhərə" satış mərkəzlərinin fəaliyyəti və onlayn satış çərçivəsində 200-dən artıq fermerlə əməkdaşlıq edilib və bu say hər ötən gün artmaqdadır. Satış mərkəzlərimiz təkcə fermerlər üçün deyil, eyni zamanda paytaxt sakinləri üçün də əlverişlidir. Belə ki, burada məhsullar digər mağaza və bazarlardan daha münasib qiymətə satılır. Bu bir il ərzində fəaliyyətimizdə bir sıra yeniliklər həyata keçirdik və növbəti ildə də yeniliklər tətbiq etməyə davam edəcəyik. Biz çalışırıq ki, gələcəkdə “Kənddən Şəhərə” brendini özəl sektor hesabına daha da inkişaf etdirək. Növbəti ildə “Kənddən Şəhərə” satış mərkəzlərinin sayını artırmağı da planlaşdırırıq.”
Leyla Məmmədova “Kənddən Şəhərə” layihəsinin yalnız satış mərkəzi ilə kifayətlənmədiyini də bildirib:
“Bu layihə yalnız satış mərkəzindən ibarət deyil. Biz bu layihə çərçivəsində yerli qida məhsullarını “Kənddən Şəhərə” brend adı altında qablaşdırırıq. Artıq eyniadlı yarmarkaların sayı da 5-ə çatıb. Biz fermerlərlə, həmçinin həftəsonu yarmarkaları çərçivəsində də əməkdaşlıq edirik. Bu günə qədər 1000-dən artıq fermerin yetişdirdiyi kənd təsərrüfatı məhsulları birbaşa özləri tərəfindən yarmarkalarda satışa çıxarılıb”.
Qeyd edək ki, vətəndaşların “Kənddən Şəhərə” satış mərkəzinə və yarmarkalara olan marağını nəzərə alan təşkilatçı qurum cari ilin iyul ayında Əhmədli qəsəbəsində daha bir satış mərkəzini istifadəyə verib. Satış mərkəzlərində yerli kiçik və orta fermer təsərrüfatları, eləcə də qida istehsalçıları tərəfindən istehsal edilən təbii və sağlam məhsullar alıcılara təqdim edilir. Həmçinin burada “Kənddən Şəhərə” brend adı altında qablaşdırılan qida məhsullarının (Zaqatala çayı, noxud, düyü və s.) satışı da həyata keçirilir.
“Kənddən Şəhərə” satış mərkəzinin onlayn sifariş xidməti də fəaliyyət göstərir. Belə ki, paytaxt sakinlərinə göstərilən xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədi ilə ATT tərəfindən http://kenddenshehere.az/ saytı istifadəyə verilib. Vətəndaşlar sayta daxil olmaqla və ya +994504009977 telefon nömrəsinə zəng etməklə ünvanlarını tərk etmədən istədikləri yerli qida və kənd təsərrüfatı məhsullarını əldə edə bilərlər.
“Aqroservis” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Mehman Veysəlov Qubada vətəndaşlarla görüşüb, təsərrüfatlara baş çəkib

A year has passed since the launch of the same-named sale center located at 154B Nizami Street within the “From Village to City” project. The main objective of the project, implemented by “Agro Procurement and Supply” OJSC under the Ministry of Agriculture, is to create an alternative sales channel for local small and medium-sized farms, support them, and to meet the demand of the capital's residents for food products with natural and healthy products.
Speaking concerning the anniversary of the sale center, Chairman of “Agro Procurement and Supply” OJSC, Leyla Mammadova emphasized the major role of “From Village to City” project in providing access to the rural products for residents.
“Our main goal is to ensure that the capital's residents have an access to the products of local small and medium sized farms by reducing the number of intermediaries. We have cooperated with more than 200 farmers within the activities of the "From Village to City" sale centers and online sales so far, and this number is increasing every day. Our sale centers are available not only for farmers but also for residents of the capital. Thus, the products are sold at a better price than other shops and markets here. During this one year, we have implemented a number of innovations in our operations and will also continue to implement innovations in the following years. We try to develop the brand "From Village to City" through the private sector in the future. We are planning to increase the number of “From Village to City” sale centers next year”.
Leyla Mammadova stated that “From Village to City” project was not limited to the only sale center:
“This project does not consist of only sale center. Within this project, we pack local food products under the brand name "From Village to City". The number of the same-named fairs has already reached five. We also cooperate with farmers on the weekends’ fairs. So far, Agricultural products grown by more than 1,000 farmers have being sold directly by them at the fairs.
It should be noted that the organizing company has launched another sale center in Ahmadli settlement in July this year by considering the interest of citizens to “From Village to City” sale center and fairs. In the sale centers, natural and healthy products produced by local small and medium-sized farms, as well as food producers are delivered to the buyers. In addition, it also sells food products (Zagatala tea, peas, rice, etc.) packaged under the brand name "From Village to City"
“From Village to City ” sale center has also online ordering service. Thus, in order to improve the quality of services provided to the residents of the capital, “Agro Procurement and Supply” OJSC launched http://kenddenshehere.az/website. Citizens can get the local food and agricultural products they want without leaving their addresses by entering the website or by calling +994504009977.
A seminar on the development of rural areas and setting-up a national agro-tourism system was held in Azerbaijan