Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin 12-ci Berlin Konfransı öz işinə başlayıb. Sayca 12-ci olan bu mötəbər tədbir Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı üzrə Qlobal Forumun mühüm tərkib hissələrindən biridir. Kənd Təsərrüfatı nazirlərinin görüş platforması sayılan konfrans mühüm beynəlxalq tədbirlərdən sayılır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin Berlin Konfransına bu il 72 ölkədən nümayəndə qatılır. Azərbaycanı beynəlxalq tədbirdə Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov təmsil edir. Konfrans Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı üzrə Qlobal Forumunun “Hamı üçün ərzaq: Təhlükəsiz, müxtəlif çeşidli, dayanıqlı ərzaq üçün ticarət et” şüarı altında keçirilir.
Konfransın yekun bəyannaməsində ticarətlə bağlı 4 mühüm qlobal problemin kollektiv şəkildə həllinə kömək göstərmək barədə çağırışlar öz əksini tapacaq. Bu çağırışlar qlobal ərzaq təhlükəsizliyi üçün ticarət aparmaq, ticarəti kənd təsərrüfatının inkişafına yönəltmək, əhatəli, davamlı, təhlükəsiz dəyər zəncirləri yaratmaq, kənd təsərrüfatı məhsullarının ticarətində ədalətli qaydaları təmin etməkdən ibarətdir.
Yekun bəyannamədə əks olunmuş Kənd Təsərrüfatı nazirlərinin ortaq mövqeyi aqrar siyasətə dair beynəlxalq diskussiyalar nəticəsində formalaşıb.

The 12th Berlin Agriculture Ministers' Conference has started its work. This 12th prestigious event is an important part of the Global Forum for Food and Agriculture. The conference is considered to be an important meeting platform for agriculture ministers and is considered an important international event.
AZERTAJ has reported that representatives from 72 countries are attending the Berlin Agriculture Ministers' Conference this year. Azerbaijan is represented at the international event by Agriculture Minister Inam Karimov. The conference is being held under the motto of the Global Forum for Food and Agriculture: "Food for all! Trade for secure, diverse and sustainable food".
The conference's final declaration will contain calls for assistance for the collective resolution of four trade-related important global problems. The calls include trade for global food security, channelling trade into agricultural development, creating inclusive, sustainable and safe value chains, and ensuring fair rules for trade in agricultural produce.
The common position of the agriculture ministers outlined in the final declaration took shape as a result of international discussions on agrarian policy.