Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi (ATM) və İtaliya Respublikasının Kənd Təsərrüfatı, Ərzaq Suverenliyi və Meşə Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzarətində fəaliyyət göstərən və kənd təsərrüfatı sahəsində aparıcı tədqiqat qurumu olan Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları və Kənd Təsərrüfatı İqtisadiyyatı Şurası (CREA) arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi ATM-in direktoru Rəşad Hüseynov və CREA-nın prezidenti Andrea Rocchi imzalayıb.
Onlayn imzalanma mərasimində Rəşad Hüseynov Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Mərkəz aqrar siyasətin elmi əsaslandırılması və analitik bazasının formalaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir və bu sahədə “beyin mərkəzi” kimi beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verilir. Direktor Mərkəzin həm də aqrar sahədə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasında, tədqiqatçıların yetişdirilməsində oynadığı mühüm rolu qeyd edib.
Qurumların əməkdaşlığı məsələsinə gəlincə, Mərkəz rəhbəri deyib ki, bu əməkdaşlıq tarixi təcrübə və mövcud elmi potensialdan çıxış etməklə formalaşdırılmalı, tədqiqatçılar üçün yeni innovasiya imkanları açmalıdır. O, bu çərçivədə birgə tədqiqat mövzularının müəyyənləşdirilməsini, bilik və təcrübə mübadiləsini, davamlı innovasiya mühitinin yaradılmasını əsas məqsəd kimi vurğulayıb.
CREA prezidenti Andrea Rocchi də rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti ilə bağlı qısa məlumat verib. Bildirib ki, CREA kənd təsərrüfatı, aqrosənaye, ərzaq təhlükəsizliyi, kənd yerlərinin inkişafı və iqtisadiyyat sahəsində fundamental tədqiqatları təşviq edən və aparan aparıcı tədqiqat təşkilatıdır. Qurumun elmi fəaliyyəti kənd təsərrüfatı bitkiləri, heyvandarlıq, balıqçılıq, meşəçilik, aqrosənaye, qida elmi və sosial-iqtisadi aspektləri əhatə edir.
Mərasimdə qeyd olunub ki, Anlaşma Memorandumunun məqsədi ümumilikdə sosial rifaha və iqtisadi inkişafa töhfə verməkdir.
Memorandumda göstərilir ki, yaxın 3 ildə birgə iş planları hazırlanacaq, tərəflər məlumatların və tədqiqat materiallarının mübadiləsi, tədqiqat heyətinin mübadiləsi, müvafiq görüşlər və konfranslar üzrə birgə iş, kənd təsərrüfatının və aqrosənayenin inkişafı və s. məsələlər üzrə birgə tədqiqat layihələrinin hazırlanması və həyata keçirilməsi, təlim və təqaüd proqramlarında iştirak kimi sahələr üzrə əməkdaşlığı inkişaf etdirəcəklər.

A Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation has been signed between the Agricultural Research Center (ARC) operating under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and the Council for Agricultural Research and Economics (CREA), a leading agricultural research organization operating under the supervised by the Ministry of Agriculture, Food Sovereignty and Forests (Masaf) of the Italian Republic. The document was signed by Rashad Huseynov, Director of the Agricultural Research Center, and Andrea Rocchi, President of CREA.
During the online signing ceremony, Rashad Huseynov provided information about the activities of the Agricultural Research Center, noting that the Center focuses on the scientific justification of agrarian policy and the development of an analytical framework, and that, as a policy-oriented “Think tank,” it attaches particular importance to international cooperation. He also emphasized the Center’s significant role in conducting scientific research in the agrarian sector and in training researchers.
Regarding institutional cooperation, the Director stated that this partnership should be built upon historical experience and existing scientific potential, creating new opportunities for innovation for researchers. In this context, he highlighted the identification of joint research topics, the exchange of knowledge and expertise, and the creation of a sustainable innovation environment as key objectives.
CREA President Andrea Rocchi also provided a brief overview of the institution’s activities, noting that CREA is a leading research organization that promotes and conducts fundamental research in the fields of agriculture, agri-industry, food security, rural development, and economics. The organization’s scientific work covers agricultural crops, livestock, fisheries, forestry, agri-industry, food science, and socio-economic aspects.
It was emphasized during the ceremony that the overall objective of the Memorandum of Understanding is to contribute to social welfare and economic development.
According to the Memorandum, joint work plans will be developed over the next three years. The parties will enhance cooperation in areas such as the exchange of data and research materials, exchange of research staff, joint organization of meetings and conferences, preparation and implementation of joint research projects related to the development of agriculture and agri-industry, as well as participation in training and scholarship programs.